سیزده موزیک

ولفگانگ آمادئوس موتسارت

ولفگانگ آمادئوس موتسارت

ولفگانگ آمادئوس موتزارت مشهورترین آهنگ‌ سازان دوره کلاسیک است که بیش از ۶۰۰ آهنگ ایجاد کرد /

[quote]

موتزارت : موسیقی زندگی من است و زندگی من موسیقی است .

هرکس که این را درک نکند شایسته‌ی خدا نیست

[/quote]

موتزارت (۲۷ ژانویه ۱۷۵۶  – ۵ دسامبر ۱۷۹۱) یکی از بانفوذترین، مشهورترین و نیرومندترین آهنگ‌سازان دوره کلاسیک است . او بیش از ۶۰۰ آهنگ ایجاد کرد که شامل مجموعه‌ای از مشهورترین و دوست‌ داشتنی‌ ترین موسیقی های سمفونی ، چمبر ، اپرا و کرال (موسیقی دسته جمعی یا کُر) هستند .

وی در یک خانواده‌ی موسیقی‌ دان در سالزبورگ متولد شد . از سنین کودکی موتزارت نشانه‌ های شگفت‌ انگیزی از نبوغ در موسیقی را نشان داد . در سن ۵ سالگی او می‌توانست موسیقی را بخواند و بنویسد و با استعدادش در کیبورد افراد بسیاری را سرگرم می‌کرد . در ۶ سالگی او اولین قطعه موسیقی را نوشت . موتزارت اغلب به عنوان یک نابغه‌ی کمیاب در موسیقی مورد توجه قرار می‌گرفت . اگرچه موتزارت می گفت در مطالعه‌ی قطعات عالی مثل هایدن و باخ بسیار سخت‌ کوش بوده است .

در طول دوران کودکی ، او به قصرهای مختلفی در اطراف اروپا سفر می‌کرد تا برای مهمانان مختلف موسیقی بنوازد . در سن ۱۷ سالگی ، او سمت نوازنده درباری سالزبورگ را پذیرفت . اگرچه این کار برای او زیاد مناسب نبود ، ولی آن چند سال برای او سال های پرکار در ایجاد موسیقی بودند . در ۱۷۸۱  موتزارت برای همیشه به وین رفت ، جایی که باقی عمرش را در آنجا گذراند . در وین ، او مشهور شد و اغلب برای آهنگسازی و اجرا از او درخواست می‌شد .

با وجود شهرت نسبی ، او مجبور بود برای در آوردن خرج خود بسیار تلاش کرده و بین سال‌ هایی از فقر و دارایی جابجا می شد . این مشکل زمانی که در سال ۱۷۸۶ اتریش درگیر جنگ شد و در نتیجه تقاضا برای نوازندگان کمتر شد افزایش یافت . در ۱۷۸۲ او بر خلاف خواسته‌ی خانواده‌اش ازدواج کرد . موتزارت دارای ۶ فرزند شد که تنها ۲ تای آن‌ها از دوران کودکی جان سالم به در بردند .

کار او در وسعت و قیاس حماسی و عظیم است . شاخه‌های کمی در موسیقی وجود دارد که موتزارت در آن وارد نشده باشد . او قطعه‌هایی از سمفونی ، اپرا ، کنسرت و قطعه‌هایی تکی برای پیانو را ایجاد کرده است . کار او از قطعات کوچک شاد تا کارهای قدرتمند و پر چالشی که احساسات انسان را لمس می‌کند متفاوت است . در ابتدای کار ، موتزارت توانایی زیادی در یادگرفتن و به یاد آوردن موسیقی‌هایی داشت که از دیگران می‌شنید . او می‌توانست سبک و موسیقی افرادی مانند هایدان و باخ را ترکیب کند . اما زمانی که به بلوغ رسید سبک و تعابیر خود از موسیقی را ایجاد کرد . موسیقی موتزارت به نوبه‌ی خود روی کارهای اولیه‌ی بتهوون تأثیر زیادی داشت .

[quote]

موتزارت با مذهب کاتولیک رشد کرد و همیشه عضوی از کلیسا باقی ماند .

برخی از مهم‌ترین کارهای وی طبیعت مذهبی دارند همانند “Ave Verum Corpus

[/quote]

وی تا زمان مرگش در سن ۳۵ سالگی در سال ۱۷۹۱، زندگی پرباری داشت .

بالا! Created by Dream-Theme — amirsheikhi.