سیزده موزیک

سرگی راخمانینوف

راخمانینوف

نگاهی گذرا به زندگی سرگی راخمانینوف /

 

Sergei Rachmaninoff ( سرگی راخمانینوف ) آهنگساز ، کنداکتور و پیانیست فوق العاده قهاری بوده که سال ۱۸۷۳ در روسیه متولد شد و بیست و هشتم مارس سال ۱۹۴۳ نیز از دنیا رفت . این موسیقیدان بزرگ ، یکی از برترین موسیقیدانان قرن نوزدهم به حساب می آید که قطعات فوق العاده ای را برای پیانو و البته سازهای دیگر ساخته است . این موسیقیدان که در سن ۷۰ سالگی از دنیا رفت ، از برترین موسیقیدانان عصر خود و یکی از آخرین موسیقیدانان بزرگ سبک رمانتیک ، در کشور روسیه می باشد . می توان گفت در موسیقی افکار چایکفسکی ( Tchaikovsky ) را دنبال می کرد و با وجود اینکه زندگی مرفهی در قرن بیستم بدست آورد ، جزو موسیقیدانان محافظه کار و سنت گرا بود . علاقه بسیاری به موسیقی شوئنبرگ ( Schoenberg ) و استراوینسکی ( Stravinsky ) داشت ، گوش دادن به کارهای آنها وی را از دنیای رومانتیک بیرون می آورد . قد بلند راخمانینوف باعث شده بود تا علاوه بر آوازه موسیقایی اش ، زبانزد عام و خاص باشد . فردی سالم بود و آنها که از نزدیک وی را می شناختند معتقد بودند که که همواره شاد و سرحال بود و از غذای خوب و سالم استفاده می کرده . علاقه بسیاری به گشت و گذار در اطراف و حاشیه شهر محل زندگی خود یعنی ایوانوکا ( Ivanovka ) در جنوب شرقی مسکو داشت . برای مدت زیادی او پدر و همسر فداکار خود را در مسکو رها کرد و با قایقی که تهیه کرده بود در دریاچه نزدیک منزل خود در سوئیس قایق سواری هم می کرد . هرچند همواره مراقب بود که همسرش از این موضوع مطلع نشود ، او به دوستان خود سپرده بود که مبادا در این رابطه با همسرش صحبتی بکنند .
باوجود آنکه یک نوازنده تمام عیار پیانو بود اما کارهای موسیقی اش را هم برای پیانو بود و هم برای ارکستر تصنیف می کرد . بخش زیادی از شهرت نوازندگی رخمانینوف مدیون دستهای بزرگ و انگشتان بلند او بود ، بگونه ای که توانایی او در کشش انگشتان روی کلاویه های پیانو در کمتر پیانیستی وجود داشت . بسیاری از کارهای پیانویی او مخصوص خودش تنظیم شده است و کمتر نوازنده ای می تواند دقیقآ نسخه های اصل کارهایش را اجرا کند . آکوردهای پیچیده و سریع رانهای (Run) درخشان و پرشتاب بالا و پایین رونده از خصوصیات بارز کارهای پیانویی اوست که اجرای آنها توانایی های فیزیکی خاصی را می طلبد . همه این خصیصه ها باعث می شود که او در میان مصنفان موسیقی جایگاه خاصی داشته باشد . شاید بتوان گفت که شهرت یکشبه بدست آورد و آن هنگامی بود که در سن ۱۹ سالگی پرلود در #C مینور را نوشت . این قطعه علاوه بر شهرتی که بدست آورد ، خصوصیات روحی موسیقی او را بوضوح به نمایش گذارد . کمی تیره، غم انگیز ، مالیخولیایی و حاوی درد و غم نوستالژیک .
اولین سمفونی او در سال ۱۸۹۷ اجرا شد که از نظر او یک فاجعه بود و برای مدتها وی را در حالت افسردگی قرار داد . پس از آن نه تنها تا سه سال هیچ موسیقی ای تصنیف نکرد بلکه در مسکو تحت نظر چند روانپزشک به درمان خود پرداخت . درمان موفقیت آمیز بود و او توانست بالآخره اعتماد به نفس خود را پیدا کند . نتیجه آن چیزی نبود جز پیانو کنسرت شماره دو که در ابتدای قرن بیستم آنرا تهیه کرد و آنرا به دکتر روانپزشک خود یعنی داهل ( Dahl ) تقدیم کرد . وی از سال ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۶ رهبر اپرای بلشوی ( Bolshoi ) مسکو بود . انقلاب شکست خورده روسیه در سال ژانویه ۱۹۰۵ رخ داد ، درست هنگامی که او رهبری اپرای بلشوی را بر عهده داشت و او مجبور بود تا افراد تیم را در حالی که برخی طرفدار انقلاب بودند و برخی موافق رژیم کنونی بعهده داشته باشد . کار بسیار سختی بود و در نهایت تصمیم گرفت که آنجا را ترک کند و در اوایل سال ۱۹۰۶ تمام تعهدات موسیقی خود به روسیه را رها کرد و با خانواده خود به آلمان مهاجرت کرد .
راخمانینوف در سال ۱۹۰۹ سفری به آمریکا داشت و طی آن از اغلب شهرهای آمریکا بازدید کرد . در همین سالها بود که پیانو کنسرت شماره ۳ خود را تهیه کرد . مقامات آمریکا با او برخورد مشابهی همانند اغلب موسیقیدانان و دانشمندان روسی انجام دادند و از او خواستند که در آمریکا بماند . اما او تصمیم گرفت که برای چند سالی دو باره به مسکو بازگردد . او قسمتی از بهترین کارهای خود را در سن ۴۴ سالگی تهیه کرد اما این دوره موفق زندگانی با وقوع انقلاب سال ۱۹۱۷ بلشویک ها مختل شد . چرا که مجبور شد با همسر و دو دختر خود به خارج از روسیه مهاجرت دائم نماید .
ابتدا به عنوان نوازنده پیانو در اروپا و آمریکا فعالیت می کرد ، خوشبختانه توانایی بارز او در نوازندگی برای او شهرت بسیاری کسب کرد . اما از طرف دیگر زندگی در غربت و غم دوری از روسیه برایش قابل تحمل نبود بگونه ای که احساس خاصی در نوازندگی و کارهای بعدی او بوجود آورد . راخمانینوف در نهایت منزل دائم خود را در تپه های بورلی ( Beverly ) آمریکا بنا نهاد و در ۲۸ مارچ ۱۹۴۳ از دنیا رفت .
بالا! Created by Dream-Theme — amirsheikhi.